Výletní cíl: Toulovcovy maštale a okolí


V létě jsme strávili s dětmi pár dní na chalupě blízko Toulovcových maštalí a toto místo (do té doby pro mě absolutně neznámé)  bylo velmi příjemným překvapením. Berte to jako tip na tuzemský prodloužený víkend v oblasti, kde nebudete turisty potkávat na každém rohu. Tipy na výlety s dětmi zde:1. Toulovcovy maštale je tzv. vznikající skalní město. Skalní věže tu jsou do cca 10 metrů vysoké, tvoří bludiště, které je krásně průchozí. Ke skalám se taky váže pověst o loupežnících, takže toho využijte a připravte se na prohlídku tajemného obydlí loupeživých rytířů :) My jsme se na túru vypravili z Boru u Skutče po zelené turistické - cesta lesem se zurčícími potůčky a skalami děti namotivovala dostatečně :) Ze skal potom na oběd do trampské hospody Na verandě u Toulovce (po modré do Vranic) a potom zpět do Boru. Jde okruh o maximálně 5 km, který náš tehdy tříleťák bez problémů zvládl.


2. Zámek Nový hrady - zámek najdete ve stejnojmenné vesnici a upřímně se vám přiznám, že prohlídka zámku byla pro děti a rodiče velmi náročná :) Je tam výstava historické keramiky, u které se jen modlíte, aby děti nic neshodily. Takže interiéry nedoporučuju. Zámek je ale krásný z venku, před zámkem najdete krásnou kaskádovou fontánu, zahradu a rybník. Co je ale hlavním lákadlem, nejen pro děti, je zelený labyrint, který je záludnější než byste očekávali. V budově staré sýpky pak najdete parádní Muzeum cyklistiky, ke kterému jsem byla hodně skeptická, ale nakonec to byla pecka. Hlavně u dětí měl velký úspěch kolotoč na rodičovský pohon. Pro holčičky a dámy pak najdete hned vedle Galerii klobouků, na kopci pak původní zříceninu a v zahradě obory s jeleny a koníky. Z tak nenápadného místa vytřískáte program na celý den - doporučuji všemi deseti.3. Litomyšl je nádherná sama o sobě, ale to co tam připravili pro děti je bohužel v českých zemích ještě stále výjimkou. My jsme začali dětskou prohlídkou zámku - zkráceným 30-ti minutovým okruhem zaměřeným na děti. Zvládl to i ten náš divoký tříleťák. No a pak na nádvoří zámku to začalo. Na pódiu, které sloužila jako obří průlezka, byly truhly plné mečů a přileb. Děti si tam mohly vyzkoušet hrát loutkové divadlo, v interaktivních boxech vařit lektvary. Pro holčičky tu byly makety historických kočárků a panenek. Úžasná zábava pro celou rodinu. V přilehlých výstavních prostorech pak byla interaktivní výstava plná průlezek, hádanek a tajných skrýší. Cílem bylo najít tajemnou komnatu. Pokračovat můžete v zámeckém parku, kde je speciální kanál pro papírové lodičky - pokud je teda dost vody. No a pro odpočinek jsme využili Klášterní zahrady naproti zámku, kde se děti klasicky vyřádili ve fontánkách. Litomyšl je pro výlet s dětmi jako dělaná...bohužel fotky zmizeli spolu ze zničeným telefonem, tak aspoň jedna ze zámeckého webu...


4. Městské maštale - skalní útvary nedaleko Toulovcových maštalí. Krásná ovšem byla trasa, která k nim vede. Opět kolem potůčků, skal a lesem. Posílali jsme lodičky po vodě, házeli šišky do vody hledali houbičky (z Vranic po žluté).

5. Rozhledna Terezka a planetární stezka v Proseči - nad místní střediskovou obcí najdete pěknou rozhlednu s výhledem do širého okolí. Můžete se k ní vypravit po planetární stezce. Co zastávka to model planety a informace o ní...


6. Zřícenina Košumberk - tam jsme se stavili, že já prostě zříceniny tuze ráda. Pěkná, taková zřícená :) Pár drobných aktivit pro děti. Bohužel jsme museli pelášit pryč, chystala se tu svatba  a tak nás tu paní průvodkyně pustila jen tak bokem...Určitě by se v této oblasti ještě našlo více míst, kde zavítat. Dejte tipy, ať víme kde příště :)

Komentáře

Oblíbené příspěvky